Асеновград (180 м. надморска височина) е разположен в западната част на Горнотракийската низина на 169 км. от София, 19 км. от Пловдив и 84 км. от Смолян. Тук е най-голямото струпване на манастири, църкви и параклиси в цялата страна, затова градът има славата на „малкия Йерусалим“.
Асеновград е един от най-старите градове в България. В околностите му са открити повече от 100 тракийски могили. Градът има благоприятно географско положение. С това се обяснява старото му име Станимака, което означава отбрана на проход.
През 1230г. Иван Асен II укрепва и разширява Станимашката крепост. По тази причина тя се преименува на Асеновградска крепост, а града – на Асеновград.
Асеновград се слави най-вече с производството на вино. Асеновград е свързан с останалата част на страната най-вече с автобусен и железопътен транспорт. Редовни автобусни линии има за Пловдив (на 30мин.), Смолян, Чепеларе, Пампорово, Бачковски манастир, Хасково, Кърджали.
- Забележителности, които могата да се посетят в Асеновград и околността му са:
- църквата “ Св. Йоан Предтеча“- XII-XIVв.
- църквата „Св. Георги“- 1843г.
- църквата „Св. Богородица“- 1760г.
- музей на лозарството и винарството
- исторически музей
- етнографски музей
- палеонтологически музей
- Бачковски манастир
- Араповски манастир „Св. Неделя“
- Мулдавски манастир „Св. Петка“
- Кукленски манастир „Св.Св. Кузма и Дамян“
- Горноводенски манастир „Св. Кирик и Юлита“
Асеновата крепост е един от Стоте национални туристически обекта (има печат), обявена е за Национален паметник на културата. Тя е средновековна крепост разположена на една варовита чука, на левия бряг на р. Асеница (в планината Родопи), точно над мястото, където проломът на реката се стеснява в почти отвесни скални брегове. Чуката се извисява на 130 м. от нивото на гр. Асеновград, а крепостта е на 2 км. от него. Цитаделата обхваща 15 дка. (разположена е на 4-ри тераси) и стените й са изградени съобразно релефа на скалния масив. Най- стръмните склонове не са защитени от зидове,а на югозападната страна, където е бил входът, е имало висока стена. Археологоческите разкопки до сега са разкрили няколко основни обекта в крепостта-кула, водохранилища и параклис. Асеновата крепост е съществувала още по времето на траките, а през IX в. е преустроена от Византия, за да охранява входа на Беломорския проход и да очертае границите на империята в този район.
Първите писмени сведения за крепостта датират от XI в. и са получени от Устава на построения тогава Бачковски манастир. Според тях цитаделата е имала собствена администрация и армия. През 1231г. цар Иван Асен II прави редица поправки с цел да укрепи твърдината. Свидетелство за това е надпис издялан на една от скалите над входа на крепостта: “ В лето 6739 (1231) индикт четвърти от бога въздигнатий цар Асен на българи, гърци и други страни постави Алекси Севаста и изгради този град“.
През този период е съградена и черквата „Св. Богородица Петричка“, която е единствената изцяло запазена до днес сграда от комплекса. Църквата заема североизточния ъгъл на крепостта и сравнително голяма двуетажна постройка, дълга 18м. самата черква, която е развита в горния етаж, се състои от малък притвор и наос (кораб). Притворът е засводен с напречен свод, над който се издига четериъгълна кула-рядък елемент в черковното строителство по това време. През 1991г. след цялостната реставрация на „Св. Богородица Петричка“, църквата започва да функционира като православен храм.
Асеновата крепост е превземана от кръстоносците по време на Четвъртия кръстоносен поход и е разрушена през 1410г. от нахлуващите османски войски.